Żal jest normalną reakcją na każdy rodzaj straty w naszym życiu, ale może być szczególnie niszczący, gdy ktoś umiera. Żałoba przybiera jednak różne formy i nie ma właściwej lub niewłaściwej reakcji na śmierć bliskiego krewnego, przyjaciela, a nawet zwierzęcia domowego.
Jaką formę przybiera żałoba?
W dyskusjach na temat procesu żałoby często wymienia się cztery ogólne etapy, które zostały określone przez ekspertów, a mianowicie: akceptacja faktu, że strata jest prawdziwa; przeżywanie bólu związanego z żałobą; przystosowanie się do życia bez osoby, która zmarła, oraz etap, w którym mniej energii poświęca się na przeżywanie żałoby, a osoba cierpiąca zaczyna żyć w nowym rytmie. Te etapy mogą być czasami źle rozumiane. Na przykład akceptacja nie musi oznaczać powrotu do poprzedniego poziomu szczęścia – większość osób, które straciły bliską osobę, twierdzi, że nigdy do końca nie odzyskała równowagi. Niemniej jednak, jeśli uda się znaleźć sposób na poradzenie sobie ze stratą i poczuć, że warto znów żyć, można uznać, że osiągnęliśmy stan akceptacji.
Proces żałoby nie zawsze jest przewidywalny
Chociaż większość osób dotkniętych żałobą przechodzi w pewnym momencie przez każdy z czterech etapów, nie ma ustalonej kolejności ich doświadczania, a przechodzenie z jednego etapu do drugiego niekoniecznie przebiega bezproblemowo. Szok i odrętwienie, które mogą powitać początkową wiadomość o odejściu ukochanej osoby, mogą być poprzedzone przytłaczającym wzburzeniem i tęsknotą za zmarłym, a ty możesz, przez jakiś czas, znaleźć się w stanie przełączania się pomiędzy względnym spokojem a skrajnym zdenerwowaniem. Gniew, poczucie winy, smutek, depresja i pustka to tylko niektóre z szerokiego wachlarza emocji związanych z procesem żałoby i jest rzeczą naturalną, że doświadczamy ich wszystkich lub niektórych z nich.
Porozmawiaj ze mną o swojej stracie
Żal jest prawdopodobnie najpotężniejszą emocją, jakiej doświadcza większość z nas. Może być odczuwany jak fizyczny uraz, „cios”, ale tak jak większość urazów fizycznych stopniowo się goi, tak samo jest z żałobą. Świadomość, że przeżyliśmy tak niszczycielskie wydarzenie, jakim jest śmierć bliskiej osoby, może nam uświadomić, że jesteśmy silniejsi niż wiedzieliśmy i lepiej przygotowani do radzenia sobie z innymi stratami w naszym życiu. Podczas gdy wiele osób w końcu kontynuuje swoje życie bez potrzeby rozmawiania z kimkolwiek poza rodziną i przyjaciółmi, niektórzy stwierdzają, że potrzebują dodatkowej pomocy, zanim poczują się lepiej. Zadzwoń już dziś pod numer 07710 01 99 33 i umów się na spotkanie ze mną, Tamar Posner; korzystając z mojego doświadczenia w żałobie i przejściach życiowych pomogę Ci lepiej poradzić sobie z żałobą, abyś mógł powrócić do satysfakcjonującego życia.