Kiedy pójść na psychoterapię?

Czy kiedykolwiek miałeś poczucie przytłoczenia i myślałeś, że nie poradzisz sobie z problemami? Jeżeli tak to nie jesteś jedyny. Według http://r5w.pl psychoterapia kielce nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują pomocy, aby poradzić sobie z ciężką przypadłością, utratą wagi lub rzuceniem nałogu. Są też osoby, które zmagają się z problemami w związkach, utratą pracy, śmiercią ukochanej osoby, stresem czy nadużywaniem różnych substancji. Wszystkie te problemy są zazwyczaj destrukcyjne dla człowieka.
 

Czym jest psychoterapia?

Psycholog może wspomóc w uporaniu się z problemami. Przez psychoterapię przechodzą ludzie w każdym wieku, aby żyć bardziej produktywnie, komfortowo i w pełni satysfakcji. W czasie terapii psycholog stosuje naukowo certyfikowane procedury, by pomóc pacjentom doskonalić w sobie dobre przyzwyczajenia. Występuje wiele podejść do psychoterapii, włącznie z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną i innymi — które pomogą każdemu z osobna przepracować swoje problemy.  Proces ten oparty jest na kooperacji i rozmowie. Pacjent ma zagwarantowane środowisko wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta jest nastawiony neutralnie i nie będzie go w żaden sposób osądzał.  

Razem z psychologiem będziesz działać po to, żeby zidentyfikować i wyeliminować wzory postaw, które nie pozwalają osiągnąć w pełni szczęścia. Psychoterapia nie tylko stara się rozwiązać aktualne problemy, ale wzbogaca w nowe umiejętności, aby sprawniej radzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy rozważyć pójście na psychoterapię?

Z powodu błędnego pojęcia o tym czym jest psychoterapia, wiele potrzebujących się na nią nie decyduje. Nawet jeśli rozumieją rzeczywistość i nie wierzą w mity, to ludzie zazwyczaj czują się zdenerwowani przed podjęciem walki o dobre samopoczucie. Trzeba przezyciężyć lęk, ponieważ jeśli poziom funkcjonowania nie jest taki jaki byśmy chcieli — psychoterapia może być pomocna. Niektórzy ludzie korzystają z terapii u psychologa dlatego, że mają depresję, czują lęk lub złość przez długi czas. Inni natomiast mogą potrzebować pomocy w przewlekłej chorobie, która ma wpływ na układ emocjonalny i psychikę. Są też potrzebujący szybkiej diagnozy swoich problemów na przykład, gdy mierzą się z perspektywą rozpadu związku, syndromem pustego gniazda, zwolnieniem z pracy, wypaleniem zawodowym itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.